Skip to main content

10 LET SE SMALLWORLD GIS: JAK MPEC KRAKÓW SPRAVUJE & UDRŽUJE ROZHODUJÍCÍ SÍŤ AKTIV

By 22 května, 201820 prosince, 2018Dálkové vytápění, Smallworld
23-2018-10-30-22-2018-06-18-Wdrozenie_DH.GIS_3

Při příležitosti 20. výročí založení společnosti Globema jsme požádali naše dlouholeté zákazníky, aby představili jejich implementaci softwaru založeného na softwaru Smallworld. Dostalo se k nám mnoho zajímavých studií v různých provedeních, za které jsme vděčni všem autorům. Níže prezentujeme článek vycházející z jedné ze studií, kterou jsme obdrželi – autorem je Roman Stolarski z MPEC Kraków a pojednává o implementaci DH.GIS – systému navrženého pro společnosti zajišťující dálkové vytápění.

23-2018-10-30-22-2018-06-18-Wdrozenie_DH.GIS_4
Implementace DH.GIS začala v roce 2008
23-2018-10-30-22-2018-06-18-Wdrozenie_DH.GIS_5
Systém poskytuje aktuální data o síťové infrastruktuře
22-2018-06-18-Wdrozenie_DH.GIS_6
DH.GIS – užitečný v mnoha odděleních MPEC

Abychom vysvětlili otázky týkající se implementace a fungování systému DH.GIS v MPEC Kraków, musíme se vrátit do doby před rokem 2008. Tento rok by měl být uznán jako skutečný počátek výstavby systému GIS. Nedostatek jednotného systému pro správu technické infrastruktury, rozptýlené ve městech, začal působit potíže. Ve stejné době realizoval MPEC Kraków obrovský investiční projekt zahrnující modernizaci přibližně 133 km sítě pro vytápění, odstranění mnoha skupin tepelných výměnných stanic a výměnu 535 tepelných distribučních jednotek. Dále byly provedeny současné investice spojené s připojením nových koncových uživatelů v počtu cca 200 za rok. To vyžadovalo trvalé rozšiřování topné sítě o několik kilometrů ročně. V této situaci již nebylo možné pokračovat v předchozím obchodním model, založeném na sběru dílčích dat o infrastruktuře různými organizačními jednotkami, rozdělenými podle jednotlivých úkolů (poplašná síť) nebo oblastní činnosti (obvody, čtvrti).

Rozhodnutí o zavedení systému GIS v MPEC Kraków vyvolalo velké naděje pro vyřešení problémů, které běželi mnoho let. Mnoho zaměstnanců mělo v souvislosti s novým systémem různé nápady, očekávání a obavy. Bylo to především mnoho překonaných technických problémů a velký objem práce se zápisem, aktualizací a ověřením údajů, ale dnes si ani skeptici nedokáží představit MPEC Kraków bez GIS.

Prvky infrastruktury pokryté GIS implementací:

850+
DLOUHÁ TOPNÁ SÍŤ VYUŽÍVANÁ MPEC KRAKÓW
500+
PŘED-IZOLOVANÝCH SÍTÍ
10000
TEPELNÝCH DISTRIBUČNÍCH CENTER
5000
KOMOR

Složitým úkolem bylo připravit nové kanály pro přenos informací v rámci společnosti v souladu s potřebami GIS. Proces přizpůsobování a zdokonalování vnitřních postupů musí dále pokračovat, protože zdroje informací o síťové infrastruktuře jsou hlavní investicí. Příkladem toho mohou být investice ostatních subjektů do infrastruktury MPEC.

Během zadávání a ověřování dat byla v datových sadách objevena řada nepřesností. V případě tepelných uzlů se jednalo o: adresy, údaje o obvyklém zdroji tepla, zásobovací komoře. V průběhu let byly údaje o topné síti vylepšeny a ověřeny. Bez prostorové a topologické analýzy s využitím GIS by identifikace problémů byla velmi složitá, ne-li nemožná. V současné době jsou ověřovací postupy ustálené a vedou ke zlepšení kvality znalostí o infrastruktuře.

Kdo jsou uživatelé DH.GIS?

Uživatelé systému GIS mohou být rozděleny do třech skupin:

24-2018-12-20-9-2018-06-21-22-2018-06-18-Wdrozenie_DH.GIS_

Zaměstnanci, kteří převážně využívají prohlížeč k vyhledání základních informací o síti nebo jiných prvcích systému:

  • provozní skupiny
  • zaměstnanci odpovědní za provádění investičních projektů
  • oddělení technických záležitostí
  • další osoby, které potřebují trvalý nebo příležitostný přístup k údajům obsaženým v GIS

Provozní služby mají nyní nepřetržitý přístup k informacím o zařízeních instalovaných na topných uzlech a poplachových sítích.

9-2018-06-21-22-2018-06-19-Wdrozenie_DH.GIS_8

Uživatelé editační verze DH.GIS, jejichž úkolem je zavádět informace do systému, vytvářet souhrny a zprávy:

  • Terénně-právní oddělení se zabývá otázkami spojenými s nabytím pozemkového práva, na kterých je nebo bude umístěna technická infrastruktura MPEC. Model fungování pro zajištění přenosu účinně vyřešil otázku registrace právního statusu. Umístění vlastnického práva na půdu chápané jako geometrie překročení je ve skutečnosti jediným atributem, který je v průběhu času neměnný.
  • Materiální účetnictví – uživatelé používají systém k ověření vytvořených účetních dokumentů za účelem správnosti a k uchování záznamů o stálém majetku vztahujícím se k síťové infrastruktuře.

Pro MPEC Kraków a ostatní podobné podniky je nezbytné, aby vytvořily různé zprávy a kvantitativní prohlášení týkající se síťové infrastruktury. Díky DH.GIS mohla být tato stanoviska úspěšně „centralizována“ a standardizována.

9-2018-06-21-22-2018-06-19-Wdrozenie_DH.GIS_7

Uživatelé GIS, kteří vytvářejí atypické analýzy a kartografická zpracování, jsou třetí, elitní skupinou. Obvykle vyžadují údaje, které nejsou zahrnuty v hlavním systému a individuální postup. Pokud jde o kartografické studie, je také důležitá vizuální stránka.

S tímto přístupem je DH.GIS chápán více jako úložiště aktuálních dat topné infrastruktury, zatímco analytické procesy nebo konečné zpracování se provádí mimo systém.

MPEC Kraków se nyní častěji zabývá problematikou kombinace dat z různých systémů, včetně DH.GIS. Kombinace je založena nejen na vizualizaci různých překrývajících se map, ale také na vzájemných prostorových a atributových vztazích. Tyto úkoly provádí v MPEC malá skupina zaměstnanců v oddělení technické infrastruktury.

DH.GIS implementovaný v MPEC S.A. v Krakově pokrývá rozsahem mnoho významných oblastí v podnikatelské činnosti. Poskytuje přesné aktuální informace o infrastruktuře a vytváří základ pro různorodá řešení, která obohacují vývoj.

 

Když byla před 9 lety zahájena implementace, uvědomění uživatelů bylo jiné. Přístup k pokročilým, veřejným řešením GIS byl omezen. Mnoho zaměstnanců dnes denně používá různé mapovací služby a programy. Některé z nich jsou dostupné přímo z chytrého telefonu. Takové zkušenosti zvyšují povědomí zaměstnanců ve věcech potenciálu daného systému a mimo jiné umožňují rozvíjet jejich vlastní potenciál.

Během implementace došlo k významné změně v přístupu zaměstnanců k systému DH.GIS. Na počátku bylo především nutné je vzdělávat a povzbuzovat k využívání systémového potenciálu. V současné době navrhují zaměstnanci používat systém GIS v širších oblastech podnikání. Očekávají také různé, někdy velmi pokročilé, databázové a prostorové analýzy.
 

 

Jdeme dál: plánování dalších vylepšení GIS

  • Spuštění nové aplikace prohlížeče – NetworkViewer. Tato implementace je velmi očekávána v souvislosti s provozem mobilních zařízení.
  • Implementace modulu na podporu vydávání technických podmínek.
  • Automatizace založená na FME získávání dat z DH.GIS do jiných systémů.