Cloud nebo On-Premise software – která varianta bude pro můj business lepší? Mnoho společností čelí této otázce. Často je to ještě mnohem komplikovanější, protože jsou cloud aplikace často automaticky považovány za vítězný trend (viz na příklad výzkumy Gartner). Někteří by dokonce mohli tvrdit, že je On-Premise model na pokraji vymření. Pokud váháte, který model je pro vaši společnost lepší, můžete se níže podívat na stručné srovnání, které jsem pro vás připravili.
O co se vlastně jedná?
Máme dva odlišné modely licencování a dodání – jaký je mezi nimi rozdíl?
Software as a Service (SaaS) – Cloud – software je hostován centrálně (nemusíte se starat o HW) a licence jsou na subscription bázi. Cloud aplikace jsou většinou přístupné prostřednictvím lehkého klienta. Tento model využívá většina IT společností.
On-Premise software je naopak nainstalován lokálně na vašich serverech a počítačích. Licenční poplatek většinou bývá jednorázový, ale musíte se starat o správu a údržbu HW.
dotazovaných společností používá Cloud
dotazovaných společností je znepokojeno zabezpečením Cloud aplikací
dotazovaných společností optimalizují náklady na Cloud
Zdroj: RightScale 2017 State of the cloud report
Co je cenově dostupnější?
Cloud – Dobrá zpráva je, že vás nečekají žádné počáteční investice. Všechny poplatky jsou na subscription bázi. Stručně řečeno jsou capital expenditure (CAPEX) přesunuty na operating expense (OPEX).
On-Premise – Situace je zde opačná, protože většinou jsou zapotřebí velké počáteční investice, takže skončíte s vysokými CAPEX. Na druhou stranu za SW licence platíte pouze jednou, takže TCO řešení může být v některých případech nižší než u Cloud aplikací (což neznamená, že řešení On-Premise nezahrnuje žádné OPEX – stále se musíte starat o provoz a údržbu).
Je bezpečné nechat má data v Cloudu?
Cloud – Některé společnosti jsou znepokojeny bezpečností Cloudu a je jim nepříjemné přesouvat citlivá data „mimo společnost“. Proto může být překvapení, že vysoká bezpečnost bývá často považována za jednu z největších výhod Cloudu. Proč? Poskytovatelé Cloudu většinou používají bezpečností opatření, která si většina organizací nemůže dovolit.
On-Premise – Bezpečnost systému závisí pouze na vás. Pro některé společnosti je toto priorita a hlavní důvod proč se nechtějí přesunout do Cloudu.
Přístup vždy a odkudkoliv nebo offline provoz?
Cloud – Vaše aplikace jsou přístupné vždy a odkudkoliv (pokud máte přístup k internetu). Na druhou stranu pokud se stane, že jste bez internetu, k aplikacím se nedostanete.
On-Premise – SW je nainstalován a běží na vašich strojích, takže máte větší kontrolu na dostupností celého systému.
Rychlé nasazení v Cloudu
Cloud – Aplikace mohou být nasazeny v podstatě okamžitě. Nemusíte se starat o HW, licenční klíče nebo instalaci aplikací.
On-Premise – Nasazení trvá podstatně déle, což může být v některých situacích velký problém a nevýhoda.
Cloud je méně přizpůsobitelný
Cloud – Řešení jsou (většinou) plně konfigurovatelná, ale nejsou tolik přizpůsobitelná (i když vše nakonec záleží na poskytovateli).
On-Premise – Řešeni jsou většinou plně přizpůsobitelná (nicméně přizpůsobení bývají většinou nákladná).
Kdo bude udržovat můj systém?
Cloud – Aplikace jsou spravovány a udržovány poskytovatelem řešení.
On-Premise – Vlastníte veškerý HW. To znamená, že ho musíte spravovat a udržovat.
Jak je to s kontrolou?
Cloud – pro některé společnosti je nutné, aby nad řešením měli kompletní kontrolu a díky tomu se Cloudu vyhýbají. Řešení jsou z pravidla bezstarostná, ale na oplátku se musíte vzdát 100% kontroly nad řešením.
On-Premise – Vše je vaše, takže vše kontrolujete a nad vším rozhodujete.
Co je pro můj business lepší?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každá společnost je unikátní a má specifické požadavky. Před volbou je dobré promyslet si především:
- Platební model
- Bezpečnost
- Přístup k řešení
- Čas nasazení
- Přizpůsobení a konfigurace
- Údržba SW a HW
- Kontrola