Systémy GIS a digitální modely mají zásadní význam pro hladký chod společností, které spravují sítě, jako jsou telekomunikace, dálkové vytápění a energetika. Samotné systémy však nestačí—pro jejich bezproblémový provoz jsou nutná aktuální a úplná data.
Co se z tohoto článku dozvíte?
- Co jsou digitální dvojčata a k čemu se používají?
- Proč je rychlá aktualizace digitálního modelu sítě tak důležitá a jaké jsou problémy manuální digitalizace?
- Jak efektivně aktualizovat digitální model sítě pomocí umělé inteligence a řešení iDoc?
Co je to digitální síťový model a k čemu se používá?
Digitální modely sítí, známé také jako digitální dvojčata, jsou virtuální reprezentace fyzických sítí – elektrické, telefonní, teplárenské, vodárenské a dalších.
Umožňují sledovat všechny procesy probíhající v těchto sítích a provádět analýzy. Podporují jak provozní, tak strategické činnosti (plánování modernizačních prací, rozšíření apod.). Obecně zlepšují řízení sítí a z širšího pohledu i řízení podniku.
Proč je tak důležité udržovat data v digitální síti aktualizovaná?
Aby digitální model sítě skutečně sloužil svému účelu, musí být aktuální – což vlastně znamená, že musí být aktuální i data, která používá. Tím se zajistí, že model bude v každém okamžiku odrážet skutečný stav sítě (a bude skutečně „digitálním dvojčetem“).
Pracovat s neaktuálními daty znamená pracovat se sítí, která již neexistuje, jak je vidět v systému GIS. To znamená, že na základě takového modelu není možné efektivně plánovat a provádět úkoly, protože veškeré vytvořené plány a učiněná rozhodnutí neodpovídají realitě existující fyzické sítě.
Proto je tak důležitá efektivní a rychlá aktualizace dat v databázích. Umožňuje udržovat aktuální informace o všech procesech v síti, reagovat na ně a provádět analýzy. To se následně projeví ve výrazném zkrácení času, který zaměstnanci potřebují k plnění úkolů, a v konečném důsledku ve finančních úsporách.
Proces investice vs. aktualizace modelu digitální sítě
Investiční proces ve všech společnostech se síťovou infrastrukturou je velmi podobný.
Po provedení investice v terénu jsou na základě technického projektu převzaty stavební práce.
Je vypracována dokumentace o stavu investice. Ta je následně archivována v digitální (naskenované složky dokumentů) nebo papírové podobě.
Pokud firma používá síťový inventarizační systém (GIS), informace z dokumentace se do něj nahrávají. Tímto způsobem je digitální model sítě aktualizován o nejnovější investice.
Pokud je proces zadávání informací o síti do systému GIS prováděn ručně, sestává z následujících kroků:
- Nahrání dat o navržené síti do systému GIS
- Dokončení stavby a shromáždění dokumentace
- Ověření dokumentace z hlediska úplnosti dokumentace
- Skenování dokumentů
- Ruční zadávání informací o geometrii zařízení (prostorové zobrazení) a dalších relevantních údajů do databáze GIS
- Umístění skenů dokumentace do archivu
Jaké problémy jsou spojeny s ručním zadáváním údajů o síťových zařízeních do databáze GIS?
Výše popsaný postup je sice přesný, ale ruční zadávání informací z dokumentace as-built zabere mnoho času (a může vést k chybám v údajích).
Od dokončení projektu do digitalizace informací – tedy do aktualizace modelu sítě – může uplynout několik týdnů nebo měsíců.
V praxi to znamená, že informace o nejnovější investici, dokud není zanesena do systému evidence sítě, nejsou zapojeny do monitorování a odstraňování výpadků, do procesů distribuce (přepojování), fakturace nebo analýzy a nejsou zahrnuty do výkazů a dlouhodobého majetku.
V terénu je síť již zavedena, zatímco v systému GIS je zobrazena ještě ve fázi návrhu. To lze přirovnat k používání zastaralé silniční mapy. Plánované silnice nebo silniční odbočky jsou na ní vyznačeny, ale systém GPS je při plánování trasy nebere v úvahu, i když je silnice již vybudována a mohla by se volně používat. Navíc by se tak člověk dostal do cíle mnohem rychleji.
Jak lze vyřešit problém aktualizace digitálního modelu sítě?
Na pomoc může přijít umělá inteligence a řešení iDoc, které vyvinula Globema.
Systém využívá algoritmy umělé inteligence ke čtení informací ze skenů technické dokumentace.
Dokumenty kategorizuje a čte z nich údaje, které obsahují. Poté jsou data přenesena do systému GIS. Model sítě je tak efektivně aktualizován informacemi o posledních dokončených investicích nebo modernizacích.
Naskenovaná dokumentace, ze které iDoc načítá informace, se přenáší do digitálního úložiště dokumentů.
Systém iDoc načítá informace ze stránek dokumentů, map, schémat a závěrečných zpráv – více než 30 atributů (včetně čísla spisu, dodavatele, zařízení, stanice atd.) – a převádí je na digitální informace. Počet atributů načítaných systémem iDoc lze v případě potřeby zvýšit.
Jak vypadá zpracování dokumentace pomocí iDoc?
Naskenovanou dokumentaci as-built načteme do iDoc..
Systém ověří úplnost dokumentace, poté dokumenty kategorizuje, načte objekty a atributy a poskytne návrhy informací, které je třeba vložit do databáze (kandidáti).
Kandidáti do databáze jsou nakonec ověřeni člověkem, aby byla zajištěna co nejvyšší přesnost načtených údajů a eliminovány chyby.
Jaké jsou výhody digitalizace dokumentace as-built pomocí iDoc?
Proces automatické kategorizace dokumentace, načítání informací z dokumentace as-built a jejich následný přenos do databáze pomocí iDoc je asi 15krát rychlejší než ruční zadávání informací do systému GIS.
Systém iDoc je také velmi efektivní při čtení dat. Identifikuje místa, kde data chybí a kde je potřeba ověření, čímž eliminuje typické lidské chyby.
To ovlivňuje jak práci lidí zapojených do procesu digitalizace, tak schopnost používat digitální model sítě a síťová data:
Automatická digitalizace šetří čas osob, které se zabývají ručním zadáváním informací do systému. Mohou se tak věnovat jiným úkolům. Přesto jsou v procesu digitalizace stále potřebné – pro ověření správnosti a schválení konečné verze dat.
Rychlá digitalizace znamená, že data v systému evidence sítě lze aktualizovat rychleji a provozovatel může okamžitě pracovat s aktualizovaným modelem sítě.
Eliminujeme tak situaci, kdy v rozhodovacích procesech (na provozní i strategické úrovni) nejsou zohledněny nejnovější informace o síti a v důsledku toho digitální model neplní úkol, pro který byl vytvořen.
Automatická digitalizace zaručuje vysokou kvalitu dat. Umožňuje vyhnout se chybám, které obvykle vznikají při ručním přepisu informací do systému, tzv. lidským chybám, které jsou důsledkem únavy z opakované práce, celkové únavy nebo rozptýlení. Osoba odpovědná za ověření a přijetí finálních dat zaručí 100% správnost údajů (díky kroku schválení nebo opravy informací, jejichž zdrojem je iDoc).
iDoc snižuje náklady spojené s ručním zpracováním dokumentace. Je to dáno lepším využitím času zaměstnanců a tím, že není třeba zaměstnávat lidi jen proto, aby zadávali data do systému GIS..
Především však iDoc pomáhá snižovat finanční ztráty vyplývající z práce se zastaralým datovým modelem, který nezohledňuje nejnovější informace o dokončených investicích.
Zaujal vás tento článek? Týkají se problémy efektivní digitalizace síťových dat a aktualizace digitálního modelu sítě i vás?
Chtěli byste se o iDocu dozvědět více? Navštivte webové stránky řešení nebo nás kontaktujte přímo:
Přečtěte si více
Zlepšení správy telco infrastruktury: Objevte aktualizace v doplňcích Physical Route Manager a Data Center Manager Smallworld
Odhadněte investiční náklady do telekomunikací a určete hlavní lokality pro rozšíření sítě pomocí nástroje FTTH Investment Planner
Sledování investic do FTTH: Sledujte pokrok v investicích do telekomunikačních služeb pomocí jednoho komplexního systému